Konverzace

Na začátek několik základních pravidel týkajících se konverzace v angličtině (lze uplatnit na jakýkoliv cizí jazyk):

I. Otevři pusu a začni mluvit! (bez toho to prostě nejde)
Mnoho studentů má problém začít, já říkám, že jsou "zablokovaní". Důvodů pro tento "blok" je hned několik: nedostatek sebedůvěry, stud, a zejména obavy z chybování. Dá se říci, že za všemi těmito důvody stojí vaše EGO=osobnost. To, na kterém jste pracovali celý váš život a které vám nyní "překáží". Pokud patříte mezi ty, jejichž ego jim nedovolí oprostit se od těchto obav před vašimi kolegy nebo před lektorem/učitelem, začněte trénovat sami. Jak na to?
1. Pusťte si nějaký zvuk (nejlépe rozhovor v rádiu, dialog z filmu nebo jen písničku) jako pozadí - tento ruch bude simulovat prostředí třídy/pracoviště/ulice.
2. Zavřete oči a velmi nahlas vyslovte, co máte na srdci (váš hlas musí překonat hlasitost pozadí). Začněte základními frázemi typu "my name is..." a "I come from", které jsou vhodné pro začátek konverzace.
3. Po několika opakováních již nemusíte zavírat oči. Naopak nyní se soustřeďte, abyste oči vždy směřovali na vašeho domnělého posluchače. Nejlépe je začít trénovat před zrcadlem. Váš oční kontakt musí být souvislý po celou dobu vašeho projevu. Můžete též fixovat zrak na předmětech okolo vás.
4. Nahrajte svůj projev na záznamové zařízení (počítač/mobil/diktafon/tablet) a poslechněte si několikrát váš hlas. Soustřeďte se na tempo, razanci a intonaci hlasu. V druhé fázi se můžete zaměřit na obsah a zkusit najít nedokonalosti (přeřeky, gramatické chyby, výslovnost).
5. Nacvičujte takovýmto způsobem více témat (můžete si pro tento účel vytvořit karty s tématem a základní osnovou toho, o čem budete mluvit).
6. Nezbývá než si trénink vyzkoušet v praxi. Vězte, že chybami se člověk učí a proto se chodí na kurz. Nikdo neočekává, že student bude bezchybný. Hlavně se neuzavírejte před světem z obav způsobeným vaším egem (osobností).

II. Neboj se otázek!
Prakticky všichni studenti, nejen začínající, se obávají otázek lektora, spolužáka, cizince. Musíme si ovšem uvědomit, že kdybychom si nepokládali otázky, žádná komunikace (interakce) by se nekonala. Otázky jsou to, co žene dopředu nejen dva snažící se studenty angličtiny, ale vlastně celé lidstvo. Při rozhovoru je dokonce výhodné, když se vás někdo ptá. Předně to znamená, že ho zajímáte. Pokud klade otázky jen ze zdvořilosti, alespoň víte, že máte čest s někým slušně vychovaným. A jak se na všetečné otázky připravit?
Nejprve si řekněme jedno základní pravidlo, provázející všechny otázky bez ohledu na jejich typ:
!Vaše odpověď na otázku je vždy přítomna v samotné otázce (někdy jen částečně, jde-li o otázku otevřenou). To proto, že díky otázce poznáte, v jakém je čase (podle tvaru pomocného slovesa nebo slovesa), na koho/co se ptá (podle podmětu), a jaké sloveso použít ve vaší případné odpovědi (podle slovesa otázky). Takže, když zavřeme jedno oko, můžeme říci, že otázku lze snadno rozluštit podle prvních tří slov (více, je-li otevřená). Např. typická otázka pro začátečníka je: "Where do you live?" Zde první slovo napovídá, že mluvíme o místě, druhé, že se to týká přítomnosti, třetí nám sděluje, že v odpovědi budeme mluvit o nás a poslední, co v odpovědi použijeme za sloveso.
Ještě jednodušší je otázka uzavřená, tedy: "Are you coming?" Kde bez ohledu na to, jestli otázce rozumíme či nikoliv, budeme vždy v odpovědi vycházet z pomocného slovesa otázky (první slovo = ARE) a podmětu otázky (druhé slovo = YOU), před který vždy uvedeme, zdali ANO = YES, či NE = NO (zápor musíme projevit i u pomocného slovesa). V našem konkrétním případě tedy např. "Yes, I am" nebo "No, I am not".
Co je tedy nejdůležitější? POSLOUCHAT otázku od začátku do konce a rozpoznat výše uvedené důležité části - pomocné sloveso, podmět, sloveso, tázací slovo (na začátku otevřených otázek). Pokročilejší studenti by samozřejmě měli být schopni analyzovat celou otázku bez větších problémů bez ohledu na počet slov.
A co dělat, když nerozumíme? Zkrátka požádat, zdali by otázku mluvčí mohl zopakovat (Could you repeat your question, please?) a dodat, že bychom to chtěli pomalu (Slowly, please).
------------------------------------------PROCVIČOVÁNÍ OTÁZEK--------------------------------------------
1. zvolte téma (např. HOLIDAY)
2. zvolte si čas (např. přítomný)
3. vytvořte uzavřenou otázku (např. "Do you go on holiday?")
4. vytvořte rozvíjející otevřenou otázku se stejným slovesem (např. "Where do you go on holiday?")
5a. až vytvoříte 10 otázek uzavřených a k nim rozvíjející, přejděte na další téma.
5b. až vytvoříte 10 otázek uzavřených a k nim rozvíjející, ptejte se v jiném čase
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Žádné komentáře:

Okomentovat